Trawy ozdobne w doniczkach ożywiają przestrzeń na zewnątrz

Trawy ozdobne w doniczkach potrafią wspaniale ożywić przestrzeń na zewnątrz. Wystarczy najlżejszy powiew wiatru, aby zaczęły się kołysać. Posadź trawy ozdobne na swoim balkonie, tarasie lub w ogrodzie na dachu i z przyjemnością obserwuj, jak zmieniają się wraz z porami roku.

Różnorodność kolorów, kształtów i wysokości

Trawy ozdobne to byliny, którymi można się cieszyć przez długi czas. Występują w różnych kształtach: od niskich po wysokie, od zwartych po rozłożyste. Wyróżniają się także dużą różnorodnością, jeśli chodzi o kolor. Najczęściej spotykane są trawy w różnych odcieniach zieleni, od żółtawego po ciemny. Trawy ozdobne mogą mieć jednak także zaskakujące kolory, na przykład niebieski (kostrzewa popielata, Festuca glauca), czarny (konwalnik, Ophiopogon) czy czerwony (imperata cylindryczna, Imperata cylindrica).

Od wiosennej zieleni do pięknej sylwetki zimą

Trawy ozdobne wyglądają atrakcyjnie o każdej porze roku, od pierwszych zielonych źdźbeł wiosną i pięknych piór (późnym) latem po intensywne zabarwienie liści jesienią. Nawet zimą przybierają bajkową sylwetkę, którą podkreśla warstwa szronu po mroźnej zimowej nocy. Istnieją ponadto zimozielone trawy ozdobne, które zachowują swój kolor przez cały rok, takie jak kostrzewa popielata czy turzyca (Carex).

Nieskończone możliwości

Jeśli preferujesz prostotę, postaw na pojemniki z jednym gatunkiem traw ozdobnych, na przykład miskant (Miscanthus) lub rosplenicę (Pennisetum). Jeśli wolisz urozmaicenie, możesz zaszaleć i połączyć trawy ozdobne z kwitnącymi bylinami. Ich botaniczny charakter podkreślą rośliny liściaste, chociażby żurawka (Heuchera).

Porady

Do sadzenia traw ozdobnych używaj mrozoodpornych doniczek i pojemników. Upewnij się, że w dnie donicy są otwory, aby rośliny mogły pozbyć się nadmiaru wody. Regularnie podlewaj trawy, aby zapobiec ich wysychaniu. Przytnij je wczesną wiosną, aby zrobić miejsce na świeże źdźbła wiosną. Trawy zimozielone nie wymagają przycinania. Wystarczy pozbyć się zwiędniętych źdźbeł.

Trawy ozdobne w doniczkach ożywiają przestrzeń na zewnątrz Trawy ozdobne w doniczkach ożywiają przestrzeń na zewnątrz Trawy ozdobne w doniczkach ożywiają przestrzeń na zewnątrz

Przeczytaj więcej:
Trawy ozdobne w romantycznym ogrodzie
Trawa pampasowa ożywi każdy ogród

Przewiń do góry