Uniwersalne byliny

Masz wrażenie, że w Twoim ogrodzie nic nie wyrośnie? Oto dobra wiadomość: jest na to sposób! Ogromny wybór bylin oznacza, że sprawdzą się w każdym miejscu. Jeśli postawisz na odpowiednie rośliny i starannie je posadzisz, możesz zamienić dowolną część swojego ogrodu w zieloną oazę. 

Słoneczne i suche stanowiska

Wiele bylin najlepiej czuje się w suchych i słonecznych miejscach. Rośliny te występują w różnych kształtach i kolorach. Szałwia (Salvia), podobnie jak liliowiec (Hemerocallis) i kocimiętka (Nepeta), uwielbia słońce. Większość traw ozdobnych, w tym trzęślica (Molinia) i turzyca (Carex), również lubi dobrze nasłonecznione i suche stanowiska. Są też oczywiście sukulenty, takie jak rozchodnik (Sedum) czy rojnik (Sempervivum).

W krainie cienia

Byliny, które wolą cień, to przede wszystkim rośliny leśne o nieco skromniejszych kwiatach. Pomimo tego wspaniale będą prezentować się w Twoim ogrodzie, zwłaszcza jeśli postawisz na różny kształt i kolor liści oraz wysokość. Możesz wybrać na przykład rdest (Persicaria), epimedium (Epimedium) lub kokorycz (Corydalis). Kokoryczka (Polygonatum) także wspaniale czuje się w cieniu.

Uważne sadzenie

Jeśli chcesz, aby byliny zadomowiły się w Twoim ogrodzie, wykop dołek ponad dwa razy większy od bryły korzeniowej. Spulchnij ziemię na dole i dookoła dołka. Wypełnij go taką ilością ziemi, aby roślina znajdowała się nieco głębiej niż w doniczce, w której została kupiona. Podlej i w kolejnych tygodniach kontroluj poziom wilgoci, zwłaszcza w przypadku suszy. Odpowiednio posadzona bylina będzie się co roku odradzać.

Warstwa ściółki

Ważną rzeczą, jeśli chodzi o pielęgnację bylin, jest umieszczenie wokół rośliny trochę materiału roślinnego, aby utworzyć warstwę ściółki. Chroni ona glebę przed zimnem i ciepłem oraz zapobiega jej wysychaniu. Nie pozwala również rozrastać się chwastom, co poprawia strukturę gleby. Rośliny, które nie rozwijają się najlepiej, warto przesadzić. Często zdarza się, że w innym miejscu odżywają.

Uniwersalne byliny Uniwersalne byliny Uniwersalne byliny

Przeczytaj więcej:
Masz mało miejsca na zewnątrz? Załóż wertykalny ogród
Rośliny cieniolubne: wspaniałe rozwiązanie, aby dodać zieleni i zapobiegać podtopieniom po intensywnym deszczu
Rośliny zimozielone, które możesz podziwiać przez cały czas

Scroll to Top